Počas druhej svetovej vojny, vychádzali noviny a časopisy, s nacistickou propagandou. Najznámejší bol napríklad "Árijský boj". V tomto časopise sa hanobili a nenávistne ohovárali židia. Druhým známym bol časopis "Signál", kde bolo písané o nemeckej armáde, a ich slávnych činoch a samozrejme o supernemeckých vojakoch.
Pravdivé vojenské činy vtedy zistovali v londínskom vysielaní československého rozhlasu. Okna aj dvere na rozhlase museli byť riadne utesnené, a vysielanie mohlo počúvať len minimum ľudí, aby nedošlo k prezradeniu. Nariadené varovanie, ktoré bolo na každom prijímači hovorilo jasne " Pamatuj, Pamatuj, že posloucháni zahraničního rozhlasu je zakázano a trestá se káznici nebo i smrtí." Toto upozornenie bolo zavesené na knoflíku každého predávaného rádia v dobe druhej svetovej vojny.









Počas druhej svetovej vojny, sa s rádioprijímačov odstraňovali KV cievočky, aby sa zamedzilo počúvanie rozhlasových staníc ako napríklad Rádio world BBC servis, alebo Moskva, Londýn a veľa iných rozhlasových staníc, ktoré nesympatizovali s nacistickým nemeckom.
Ja som sa stretol s dvoma spôsobmi zamedzenia KV rozsahu. V prvom prípade boli KV cievočky s rádia úplne vybraté, a v druhom prípade boli cievočky len odstrihnuté, alebo ináč poškodené. Takéto rádia museli mať informáciu, kde bolo potvrdené, ktorá spoločnosť zásah previedla.












Tento zákaz dodávky Českých časopisov židom bol publikovaný v časopise "Rádioamatér", ktorý bol vydaný dňa 4 ferbuára roku 1942.
Zákaz bol vytlačený na predposlednej strane časopisu.
















Zákaz dodávky Českých časopisov židom bol znovu publikovaný v časopise "Rádioamatér", ktorý bol vydaný dňa 27 mája roku 1942.
Zákaz bol vytlačený taktiež na predposlednej strane časopisu.
S textu je jasne vidieť (oproti predošlému) stupňujúcu sa agresivitu voči židom.











Posledný časopis "Rádioamatér", bol vydaný dňa 3. marca roku 1943, ako samostané číslo. Nasledujúci mesiac sa časopis premenoval na "Rádiotechnik", ktorý vyššiel už ako dvojčíslo. Všetky následujúce časopisy vychádzali už ako dvojčísla. Ako som sa dočítal, nebolo to nariadením Ríše, ale preto, aby sa ušetril papier, a náklady na časopis.

Toto dôležité upozornenie vyšlo dňa 8. septembra 1943 v rádiotechniku číslo 8-9. Od tohto upozornenia sa už v časopise nevyskytovali žiadne schémy rádií až do roku 1945.






Fotka, ktorá nepotrebuje komentár ...